Kommenteeri

Kuidas puhastada ehteid ,et sära kestaks kaua?

Kogemus ei ole see,mis meiega juhtub.
Kogemus on see,mida me teeme
sellega,mis meiega juhtub.
Shirley MacLaine
Igaüks soovib,et tema ehete sära ei kustuks.See nõuab nii hoolt kui ka tähelepanu.Nõude või pesu pesemisel,toidu valmistamisel,auto remontimisel loomade talitamisel tuleb ehted ära võtta, sest need võivad viga saada ning ega nad selle töö juurde ei sobigi. Ehteid nagu hambaidki tuleb pesta. Kiviga sõrmuseid, kõrvarõngaid ja ripatseid pestakse pehme harjaga sooja seebivee või nuuskpiirituse lahuses(kuus tilka 1klaasi kohta), kuni kõik tahud on täiesti puhtad. Seejärel loputatakse neid puhta leige veega ning kuivatatakse pehme lapiga. Kuid enne tutvuge oma kivi koostise ja omadustega. Mõni näiteks türkiis ei talu seepi. Üldse tuleb kivide puhul hapete, leeliste ja lõhnaõlidega olla ettevaatlik.

Pärli puhastus

Näiteks pärl lahustub kiiresti üsna lahjas äädikas. Pärlite puhastamiseks soovitatakse nad asetada linasele lapile, puistata peale soola, siduda lapp kinni ja hoida mõnda aega leiges vees, kuni sool lahustub. Seejärel pärlid kuivatatakse puhta flanellrätikuga.

Kreemitamine

Kreemitamise ajaks võtke ketid kaelast ja sõrmused sõrmest , sest kreem imbub kõikjale ja kogub enda ümber mustust, mida on raske eemaldada. Pealegi sisaldab mõni kreem elavhõbeda sooli ,mis rikuvad kulda.

Kuldesemete puhastus

Kuldeesemeid puhastatakse vette(100 osa) lisatud kloorlubja ja söögisooda(kumbagi 15 osa) ning keedusoola(4 osa) abil.Kulla puhastab ka sigaretituhk.Tuhmunud kuld saab läike tagasi, kui seda puhastada piiritusesse kastetud lapiga ja hõõruda vahuleaetud munavalgega. Pärast puhastamist tuleb ese puhtas vees loputada ja hoolikalt kuivatada.

Hõbeesemete puhastus

Hõbeesemeid puhastatakse ka kuuma soodalahusega(50g soodat liitri vee kohta) või seebiveega, kuhu on lisatud pisut nuuskpiiritust( 1 teelusikatäis 10 % nuuskpiiritust liitri vee kohta). Hõbetat saab heledamaks ka keetes booraksilahuses. Olgu aga kohe öeldud, et keetmine ja kemikaalidega töötlemine ei sobi vääriskividega kaunistaud hõbeasjade puhastamiseks.
Eraldi peab nimetama ka hõbefiligraanesemete puhastamist, mis vajab eriseadmeid ja on seetõttu edukalt teostatav vaid asjaomastes töökodades. Kodus võib õrnu filingraanesemeid ettevaatlikult puhastada kuuma või leige veejoa all söögisooda ja pehme hambaharjaga.

Vaskesemete puhastus

Vaskesemed lüüakse läikima kuuma hapukapsakeeduveega või heeringasoolveega. Edukalt kasutatakse ka soolast, jahust ja äädikast segatud pastat. Hõõrumiseks sobib pehme riie. Ka siin on oluline  hoolas loputamine ja kuivatamine. Et läige püsiks kauem,
niisutatakse eset pärast puhastamist sidrunimahlaga.

Poest ostetavad vahendid

Müügil on ka spetsiaalsed väärismetallide puhastamiseks valmistatud poleerimissegud ja pastad , mis koosnevad väga peenest abrasiivmaterjalist,mineraal- või taimeõlist ,vahast, majapidamisseebist, erilistest emulgaatoritest ja veest. Poleerimiseks kasutatakse flanelltampooni.

Ja veel....

Ettevaatlik peaks ka olema mitmesõrmuse kandmisega. Kuld ja hõbe on pehmed metallid ning üsna pea võivad üksteisega hõõrduvatesse sõrmustesse tekkida kriimustused ja inetud vaod.
Hoiduge kemikaalidest! Näiteks väävliühendid muudavad kuld-ning hõbeesemed mustaks ja rabedaks. Ohtlikud on šampoonid ja lokivedelikud.
Ehteid hoitakse kuivas kohas, selleks spetsiaalselt kohandatud karbis, kus iga ese olgu pakitud eraldi. 
Vaata minu ehteid /pood/ehted-naiselt-naisele-uued-ja-kasutatud-ehted

Lisa kommentaar

Email again: